Scharakteryzuj florę i faunę morza bałtyckiego

Pobierz

Jego głębokość maksymalna to 459 m, a średnia 55 m, stąd jest zaliczany do płytkich mórz.. Nad Morzem Bałtyckim leżą: Dania, Szwecja, Finlandia, Estonia, Litwa, Łotwa, Rosja, Polska, Niemcy, a do jego zlewiska należą ponadto: Norwegia, Czechy i Słowacja.Fauna Morza Bałtyckiego jest stosunkowo uboga, a jej charakter determinuje niski i różny stopień zasolenia wód.. Utworzyło się około 12 tysięcy lat temu z wód topniejącego lodowca.. Wielkoformatowa grafika ścienna przedstawia gatunki roślin i zwierząt występujące na tym terenie oraz mapę Morza Bałtyckiego.Trujące gazy bojowe w Morzu Bałtyckim Morze Bałtyckie kojarzy się głównie z przyjemnym sposobem spędzenia urlopu w jednym z nadmorskich kurortów.. Jedna część należy do Finlandii, druga do Szwecji.. Zwane .Flora: Wśród glonów wielokomórkowych wyróżniamy: - zielenice: ulwa sałatowa, ramienica bałtycka - brunatnice: morszczyn pęcherzykowaty, kłosek - krasnorosty: żebrowiec krwisty, widlik - rośliny naczyniowe: włosienicznik Baudota, wywłócznik kosowy, zamętnica błotna Glony występują na głębokości do 30 m. Fauna:Morze Bałtyckie - ekologia i gospodarka Bałtyk jest morzem silnie zanieczyszczonym, ponieważ większość ścieków odprowadzanych jest do niego bez oczyszczenia.. Zwierzęta żyjące w Morzu Bałtyckim stanowią cały przekrój gatunkowy.. Osiąga długość ciała do 180 cm, ciężar ciała do 70 kg.Fauna..

Wznosi się ona około cztery metry nad poziomem morza.morzem półsłonym.

Polub to zadanie.. Oto charakterystyka każdego etapu powstawania Bałtyku: Bałtyckie jezioro zaporowe.. Jest to jedno z najbardziej brudnych mórz na świecie.. 1,225 wizyt.. Endemicznym gatunkiem o niewielkiej populacji są żubry, występujące w Puszczy Białowieskiej, którą Białoruś dzieli z Polską.Projekt MORZE BAŁTYCKIE.. Morze Bał­tyc­kie Ekosystem Morza Bałtyckiego - charakterystyka fauny i flory Bałtyku Co to jest ekosystem Morza Bałtyckiego?. O zakwalifikowaniu się na daną formę i szczegółach organizacyjnych poinformujemy Państwa pocztą e-mail.. Średnie zasolenie wynosi ok. 7 ‰ (promili).. Obowiązują tam dwie strefy czasowe.. Roślinność Amazonii jest bardzo bujna i tworzy wiecznie zielone lasy liściaste.. Wśród ryb morskich są m.in.: dorsz atlantycki, śledź atlantycki, łosoś bałtycki, morszczuk europejski, szprot, .Morze Bałtyckie jest zaliczane do mórz śródziemnych.. Do Morza Bałtyckiego wpływa około 250 rzek, między innymi dwie największe rzeki Polski - Wisła i Odra.. Jej łączna powierzchnia to 0,03 km kwadratowe.. (budownictwo, ubiór, kuchnia…) (przynajmniej jeden) 2020-12-04 14:07:50Taki stan wynika przede wszystkim z faktu, że jest to morze młode, niezbyt zasolone, o piaszczystym podłożu.. Polub to zadanie..

Możemy wyodrębnić cztery fazy powstawania morza: bałtyckie jezioro zaporowe, morze yoldiowe, jezioro ancylusowe, morze litorynowe.

Agnieszka.. Fauna i flora Morza Bałtyckiego.. Ciekawe, że piasek, tak lubiany przez ludzi, nie jest zbyt przychylnie witany w świecie innych organizmów żywych (im twardsze podłoże, tym więcej fauny i flory, ponieważ drobne organizmy mogą się wtedy do niego przyczepić).Powstanie Morza Bałtyckiego ocenia się na ok. 3000 lat temu, co miało ścisły związek z lądolodem skandynawskim.. Powierzchnia Morza Bałtyckiego wynosi 415 266 km 2.. Na terenach podmokłych żyją bobry.. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, iż to jedno z najmłodszych mórz na Ziemi jest swojego rodzaju tykającą bombą ekologiczną .Świat zwierzęcy.Fauna Morza Bałtyckiego jest stosunkowo uboga, a jej charakter determinuje niski i różny stopień zasolenia wód.. W artykule znajdziesz mnóstwo badań i odpowiedzi na pytania czy i jakie ryby jeść, jakie ilości ryb można jeść tygodniowo, a także wiele informacji na temat Morza Bałtyckiego i jego zanieczyszczeń.Fauna Morza Bałtyckiego• Morświn .. UWAGA: Dane na zaświadczeniu generowane są na podstawie formularza zgłoszeń.. Nadmiar wód słodkich spływał prawdopodobnie w kierunku północno-wschodnim do Morza Białego.Scharakteryzuj Morze Bałtyckie (wielkość, rodzaje wybrzeży, głębokość, wyspy, półwyspy, zasolenie, temperatura).. Linia brzegowa Bałtyku jest dość .Morze Bałtyckie - topografia dna, zasolenie, temperatura, ruchy wody, typy wybrzezy, flora i fauna..

Ekosystem to ogół organizmów ożywionych, a także nieożywionych ...Podaj trzy obszary z bardzo dużymi opadami na Ziemi i je scharakteryzuj 2020-12-04 17:16:53 Podaj przykłady przystosowań człowieka do życia w różnych strefach klimatycznych.

Ma dobrze rozwiniętą linię brzegową i jest wyraźnie oddzielone od oceanu poprzez wyspy i półwyspy i połączone przez cieśniny duńskie.. Ośrodek…Fauna Morza Bałtyckiego jest mieszanką gatunk ów morskich i słodkowodnych.. Świat zwierząt typowy dla środkowoeuropejskich lasów.. W lasach Białorusi żyją dziki, sarny, łosie, oraz lisy, zaś na Polesiu występują wilki.. Katarzyna.. Jest ono połączone z Morzem Północnym przez Cieśniny Duńskie: Wielki Bełt, Mały Bełt, Sund, Kattegat i Skagerrak.Położona jest na Morzu Bałtyckim.. jak również zostali zapoznani z fauną i florą, którą możemy spotkać w Morzu Bałtyckim.. Morze Bałtyckie jest słabo zasolone ze względu na chłodny klimat i utrudnioną wymianę wód z oceanem.Zanieczyszczenie w Morzu Bałtyckim to bardzo duży problem XXI wieku.. Rośliny kwitną i .Organizacja: Maksymalna liczba uczestników: 20 osób.. Ssak morski zaliczany do rodziny morświnów z rzędu waleni zamieszkujący przybrzeżne wody północnego Oceanu Atlantyckiego, Oceanu Spokojnego, Morze Śródziemne, Morze Północne oraz Bałtyk.. W naszych wodach spotykamy znacznie mniej gatunków niż w sąsiednim Morzu Północnym.Fauna i flora Morza Bałtyckiego i Zatoki Puckiej Na niewielkiej powierzchni, którą dysponował inwestor, zaprezentowaliśmy temat ekosystemu Morza Bałtyckiego i Zatoki Puckiej..

Lądowymi źródłami zanieczyszczeń Bałtyku są: rolnictwo, przemysł, motoryzacja oraz gospodarka komunalna, zaś morskimi: żegluga, porty, przemysł wydobywczy i odpady.Granice morza wyznacza linia poprowadzona od północnego cypla Półwyspu Jutlandzkiego (przylądek Grenen) do wyspy Tjrn (Szwecja).

Choć fauna i flora Bałtyku nie jest tak rozwinięta, to stanowi wielki potencjał dla uprawiania żeglarstwa, rekreacji oraz rybołówstwa.. Zajmowało obszar dzisiejszego Bałtyku właściwego, a jego poziom był o ponad 20 m wyższy od ówczesnego poziomu oceanu.. W Cieśninach Duńskich zasolenie Morza Bałtyckiego wynosi 20-30 g/l.. Zasolenie zmniejszające się w kierunku pn. i wsch. powoduje zmniejszanie się liczby gatunków morskich (oraz ich skarlenie) i jednocześnie .Wymień faunę i florę Morza Bałtyckiego po 7 @@@@@ Fauna morświn,foka szara małgiew piaskołaz mewa śmieszka,wydrzyki chełbia modra,dorsz śledź,stornia Flora Morszczyn pęcherzykowaty, ramienica bałtycka,rdestnica przeszyta Gałęzatka,trawa morska,ulwa sałatowa,zostera morskaMorze Bałtyckie, Bałtyk (łac.balteus - pas) - morze śródlądowe na szelfie kontynentalnym w północnej Europie.Połączone z Morzem Północnym przez Cieśniny Duńskie (Sund, Mały Bełt, Wielki Bełt, Kattegat, Skagerrak oraz Limfjorden).Za zachodnią granicę Bałtyku Właściwego przyjmuje się cieśninę Sund i próg podwodny ciągnący się na głębokości 18-20 m od .Fauna i flora Morza Bałtyckiego +1 głos.. Projekt pn. "WebBaltica - Inkubator działań na rzecz upowszechniania wiedzy o Morzu Bałtyckim", jest realizowany przez .W środkowej części Bałtyku nie przekracza natomiast 10 g soli/l.. Flora i fauna Morza Bałtyckiego Życie w Bałtyku jest ubogie.. Morze Bałtyckie jest morzem śródkontynentalnym, od północy ograniczone Półwyspem Skandynawskim.. Morze Bałtyckie to położone wewnątrz kontynentu europejskiego stosunkowo niewielkie morze, którego powierzchnia sięga prawie 400 km², a zlewisko obejmujące obszar ponad 1,5 mln km².Pobierz "Prezentacja: SPECYFIKA MORZA-FAUNA I FLORA .pdf" Hewelianum_SPECYFIKA-MORZA-FAUNA-I-FLORA-W.pdf - Pobrano 187 razy - 2 MB.. referat; fauna; flora; morze-bałtyckie; zadanie dodane 25 października 2010 w Geografia przez użytkownika paulinka20000 (-1,610) [Szkoła średnia] edycja 25 października 2010 przez użytkownika -KaI-Morze Bałtyckie pomimo, że nie należy do grupy największych na świecie, zajmuje naczelne miejsce wśród najsilniej zanieczyszczonych akwenów wodnych na naszej planecie.. Bałtyk.. Uczniowie, na podstawie obejrzanego materiału, mieli wykonać pracę warsztatową z wykorzystaniem swojej wiedzy oraz wiadomości zawartych w prezentacji..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt